Rys historyczny

Płońsk wymieniony był już w 1065 r. wraz z kościołem grodowym, jaki tam istniał. Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 70-tych poprzedniego stulecia na podgrodziu odsłonięto kamienną rotundę z XI w. Murowany kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano prawdopodobnie po lokacji miasta w XIV w. Gotycki kościół wzmiankowany w 1565 r. zlokalizowany był w pobliżu rynku, w XVI w. ufundowano w nim kolegium mansjonarzy.

W czasie wojen szwedzkich w połowie XVII w. świątynia została zniszczona i pozostawała w ruinie przez wiek XVIII, a resztki jej rozebrano w latach 1819- 1825. W 1779 r. bp Michał Poniatowski przeniósł parafię do kościoła zakonnego karmelitów trzewiczkowych i powierzył im prowadzenie duszpasterstwa. Rolę tę spełniali do momentu kasacji klasztoru w 1864 r. Klasztor karmelitów płońskich fundował przed 1417 r. Siemowit IV i jego żona Aleksandra. Kościół wzniesiony dla karmelitów pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP być może był fundowany przez Bonę. Uległ zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich w połowie XVII w. Odbudowany w połowie XVIII w. przekształcany był w latach 1839, 1865 i 1888. Gruntownie remontowany był w 1935 r. Prace regotyzacyjne prowadzono w latach 1954-1958. Jest to świątynia późnogotycka, murowana z cegły, orientowana, jednonawowa na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium i kaplicą od strony północnej. Ołtarz główny neorenesansowy z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowany na desce, ołtarze boczne późnobarokowe. Po wojnie prace renowacyjne prowadzili ks. Anastazy Rutkowski i ks. Stanisław Kowalczyk, który zbudował nową plebanię. Następny proboszcz, ks. Tadeusz Goleniewski, z powodzeniem prowadził upiększanie i konserwację świątyni.

Z naszej parafii pochodzą następujący księża:

• ks. Józef Kiński 1966
  • ks. kan. mgr Jan Kozłowski 1980
  • ks. mgr Wacław Michalski 1987
  • ks. mgr Jacek Wichorowski 1995
  • ks. mgr Roman Zieliński 2003

Terytorium parafii

• Terytorium – ulice:
    Baczyńskiego, Bema, Berlinga, Broniewskiego, Brzechwy, Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, Gałczyńskiego, Gen. Maczka, Jędrzejewicza, Grunwaldzka (numery 1-43 oraz 2-34), Kolejowa, Konopnickiej, Kościuszki, Krasickiego, Krzywa, Kwiatowa, 1 Maja, Makuszyńskiego, Mickiewicza, Moniuszki, Ogrodowa, Płocka (część), Podmiejska, Poprzeczna, Książęca, Prosta, Prusa, Przechodnia, Przejazd, Robotnicza, Róży Luksemburg, Rutkowskiego, Rzemieślnicza, Sikorskiego, Plac 15-go Sierpnia, Skarżyńska, Składowa, Słoneczna, Sportowa, Pułtuska, Środkowa, Świerczewskiego, Targowa, Towarowa, Warszawska, Wojska Polskiego, Wolności, Wspólna, Wyspiańskiego, Wyszogrodzka, Ks. Jerzego Popiełuszki, Armii Krajowej, Zaułek, Rotmistrza Pileckiego, Zduńska, Żeromskiego
  • Terytorium – miejscowości:
    Bońki, Brody, Dalanówek, Pilitowo, Raźniewo, Siedlin, Skarżyn, Strachowo, Strachówek, Strubiny, Ślepowrony, Zawady, Żurawin

Ks. Janusz Rumiński

- Proboszcz parafii

Ks. Piotr Smoliński

- Wikariusz parafii

Ks. Michał Łuczka

- Wikariusz parafii

Ks. Edmund Makowski

- Proboszcz parafii w latach: 2003-2018. Obecnie przebywa na emeryturze i zamieszkuje w naszej parafii.

Ks. Lech Woźnicki

- Przebywa na emeryturze i zamieszkuje w naszej parafii.