Tel. : 502 695 496 parafiamichalplonsk@gmail.com
Kancelaria pararafialna pon. pt. 9.00-10.00 i 16.00-17.45, wt. czw. 16.00-17.45.Sobota g. 8.00-9.00.

Przygotowanie do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych – zgłoszenie dziecka

DRODZY RODZICE!

Zwracam się do WAS w ten sposób, bo naprawdę jesteście mi DRODZY i ogromnie mi na Was zależy. Jednocześnie wierzę w to, że właśnie rodzina jest drogą najlepszego przygotowania dziecka do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Jak to zrobić?

DRODZY RODZICE!
Rozmawiajcie w gronie rodziny o Panu Bogu. Czytajcie wspólnie Pismo Święte. Módlcie się wspólnie. Razem chodźcie do kościoła na Mszę Świętą. Bo razem, najlepiej przygotujecie się do dnia Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

CO ZMIENIĆ?
Pomyśl najpierw: czy podoba ci się sposób przygotowania dzieci do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego? Czy widzisz owoce tego przygotowania? A może według Ciebie można inaczej, lepiej?

Bo jak to wygląda? Jeszcze nie zaczął się nowy rok szkolny, a już najodważniejsi rodzice przychodzą, by wyciągnąć datę uroczystości, bo trzeba przecież salę zamówić – to jest najważniejsze. Potem pierwsze spotkanie – i pierwsze niezadowolenie, po co ten dzień, co do stroju, na co ta składka, po co ta godzina, dlaczego ten fotograf, a nie inny.

Potem comiesięczne spotkania z których nic, albo niewiele wynika. Potem próby. I w końcu Uroczystość. Pamiątkowe zdjęcie i biały tydzień. Czasem smutny, bo następna niedziela weryfikuje wszystko. Połowy dzieci już nie ma w kościele. A potem już wakacje. Smak klęski dało się przełknąć. Bierzemy się za kolejny rocznik przygotowując go do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

Ale czy znowu w ten sam sposób? A może zrobić to inaczej, lepiej?

Na początku trzeba zadać sobie pytanie: kto jest odpowiedzialny za przygotowanie dzieci do Sakramentów? Gdy zadaje to pytanie od razu pada odpowiedź: katecheta, siostra zakonna, ksiądz, ksiądz proboszcz, wikariusz.

A rodzice? Rodzice, czasem tylko kibicują, czasem wspierają dziecko, ale za często są za bardzo odsunięci. I tu stawiam tezę, że może lepiej najpierw zająć się rodzicami, którzy równolegle zajmą się swoimi dziećmi. Bo dzieci mamy dwie godziny w tygodniu w szkole na katechezie, potem zwołujemy je na specjalne comiesięczne spotkania.

Dlaczego tak? Posłużmy się przykładem Jezusa. On nauczał dorosłych, głosił im przypowieści, a dzieci … dzieci tylko błogosławił. Co więc robić? Przede wszystkim uświadomić rodziców, że to oni są odpowiedzialni za przygotowanie dzieci do Sakramentów i do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Oni zrobią to lepiej, niż niejeden ksiądz i katecheta.

To rodzice tworzą najważniejszy przekaz jaki kierują do swoich dzieci. Rodzice jeśli zechcą, jednym słowem, jednym gestem wzmocnią lub wyśmieją przekaz płynący z Ewangelii. Wszystko wiec zależy od rodziców. Oni mają potrzebny autorytet. Bo to oni są dla dziecka ważniejsi niż najświętszy ksiądz i najmądrzejszy katecheta.

My jako duszpasterze mamy jedynie pokazać rodzicom jak mają przygotować swoje dziecko do tej Uroczystości. Pokazać treści i metody.

A co tu jest ważne? Świadectwo. Jeśli rodzic wieczorem klęknie wraz z całą rodziną do modlitwy, to wiara dziecka będzie się umacniać. Jeśli rodzic weźmie dziecko za rękę i zaprowadzi do kościoła… jeśli będzie żył, tym czego wymaga od dziecka… Ja mogę nauczyć dziecko modlitwy Ojcze nasz. Dziecko to zaliczy, ale nigdy nie udowodnię dziecku, że ta modlitwa jest ważna, że jest modlitwą w ogóle. Ja mogę nauczyć dziecko poszczególnych części Mszy św. Dziecko się tego nauczy i to zaliczy, ale tylko RODZICE mogą pokazać dziecku, że Msza święta jest ważna, kiedy sami będą na nią chodzić. Kiedy dziecko usłyszy z ust RODZICA: „idziemy do kościoła”.

CZEGO POTRZEBA?

Przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem na tematy religijne. Nie omijaj trudnych pytań dziecka dotyczących tematów i zagadnień związanych z wiarą, kościołem. Módl się z dzieckiem. Pokazuj, że Ty też się modlisz. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Chodź z dzieckiem do kościoła.

Jak to zrobić w praktyce?

Na każdym comiesięcznym spotkaniu będziecie Państwo otrzymywali materiały z których będziecie korzystali w rozmowie z dzieckiem. I tu kluczowe jest spotkanie. Państwo jako Rodzice RAZEM z dzieckiem będziecie pracować na materiałach. I często ważniejsze od efektu końcowego zrobionego zadania będzie to, że spędzicie czas RAZEM z dzieckiem. Materiały będą dotyczyć wydarzeń z życia Pana Jezusa począwszy od narodzin, aż do posłania Apostołów przez Wniebowtępującego Jezusa by głosili Ewangelię.

Zapraszam Was każdej niedzieli na Mszę świętą o godz. 11.30. Na tej Mszy św. dzieci otrzymywać będą karteczki. Proszę, aby dzieci te karteczki wklejały do specjalnej książeczki, którą również dzieci otrzymają. Na każdej Mszy św. o godz. 11.30 będą losowane nagrody dla dzieci, które poprawnie odpowiedziały na zadane pytanie (pytania znajdują się na końcu książeczki).

Zapraszam Was na spotkania formacyjne. Te spotkania odbywać się będą co miesiąc (w trzecią niedzielę miesiąca). Przebiegać będą w następujący sposób: po Mszy św. rodzice pozostaną w kościele na katechezie prowadzonej przez kapłana. Dzieci w tym czasie będą miały spotkanie z jedną z grup duszpasterskich adresowanych do najmłodszych.

Gorąco zachęcam Dzieci i Państwa do comiesięcznej spowiedzi. Dzieci otrzymają obrazki w których będą zbierały podpisy w pierwsze piątki miesiąca. Zapraszam do uczestnictwa w październiku w modlitwie różańcowej od poniedziałku do piątku o godz. 16.30.

Otrzymaliście Państwo deklarację przygotowania Dziecka do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu św. w naszej Parafii. Do formularza należy dołączyć akt chrztu (jeśli dziecko było ochrzczone w innej parafii i nie miało u nas I Komunii św.), pisemną zgodę Proboszcza (jeśli mieszkacie Państwo poza nasza Parafią). Komplet wypełnionych dokumentów należy złożyć osobiście w kancelarii parafialnej wg porządku:
18 września 2023 w godz. 19.00 – 20.00 – Szkoła Podstawowa nr 1
21 września 2023 w godz. 19.00 – 20.00 – Szkoła Podstawowa nr 3
25 września 2023 w godz. 19.00 – 20.00 – Szkoły: Siedlin, Lisewo i inne
28 września 2023 w godz. 19.00 – 20.00 – dodatkowy termin

Mam nadzieję, że czas przygotowania do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu św. będzie owocnym czasem. Liczę na zaangażowania Państwa i Państwa Dzieci.

Ks. Piotr

Deklaracja do pobrania