Tel. : 502 695 496 parafiamichalplonsk@gmail.com
Kancelaria pararafialna pon. pt. 9.00-10.00 i 16.00-17.45, wt. czw. 16.00-17.45.Sobota g. 8.00-9.00.

Ofiarowanie Pańskie – Matki Bożej Gromnicznej

„𝕊́𝕎𝕀𝔸𝕋Ł𝕆 ℕ𝔸 𝕆𝕊́𝕎𝕀𝔼ℂ𝔼ℕ𝕀𝔼 ℙ𝕆𝔾𝔸ℕ 𝕀 ℂℍ𝕎𝔸Ł𝔼̨ 𝕃𝕌𝔻𝕌 𝕋𝕎𝔼𝔾𝕆, 𝕀ℤℝ𝔸𝔼𝕃𝔸.” (Ł𝕂 𝟚, 𝟛𝟚)
W piątek, 2 lutego obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania małego Chrystusa w świątyni jerozolimskiej. Ofiarowanie Jezusa w świątyni łączy się szczególnie z motywem światła. Również świece, które w tym dniu przynosimy ze sobą na Mszę św., mają symbolizować światło, które wychodzi z Kościoła i oświeca naszą drogę.
Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył ks. proboszcz Janusz Rumiński.
Od 28 lat święto to ma również wymiar Dnia Życia Konsekrowanego. Patrząc na płonącą świecę lepiej rozumiemy wartość życia konsekrowanego, spalającego się na chwałę Boga i pożytek ludzi. Takie ma też być każde chrześcijańskie życie.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny – ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa-Dziecię. Więcej zdjęć…