Tel. : 502 695 496 parafiamichalplonsk@gmail.com
Kancelaria pararafialna pon. pt. 9.00-10.00 i 16.00-17.45, wt. czw. 16.00-17.45.Sobota g. 8.00-9.00.

Ministranci

,,Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych. Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym”.
Św. Jan Paweł II

Liturgiczna Służba Ołtarza gromadzi chłopców z naszej parafii, którzy służą przy ołtarzu. Jest to dla każdego wielki zaszczyt, gdyż służba ma w sobie znamię wybrania. Członkowie LSO pełnią odpowiednie posługi w czasie celebracji liturgicznych. Termin ministrant pochodzi od łacińskiego ministrare i oznacza „służyć, pomagać”. Ministranci i lektorzy służąc Bogu przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna.

Służba w LSO jest służbą hierarchiczną, co powoduje, że możemy wyróżnić jej stopnie:

– kandydaci na ministrantów
– ministranci
– lektorzy
– ceremoniarze
– animatorzy liturgiczni.

Zanim młody człowiek zostanie ministrantem musi przejść kilkumiesięczny okres kandydatury, podczas którego uczy się co to znaczy być ministrantem, a także jak prawidłowo należy służyć przy ołtarzu. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu można zostać pełnoprawnym ministrantem. Lektorzy to specjalnie ustanowione przez Biskupa osoby, które mogą czytać Słowo Boże podczas Mszy Św. Natomiast ceremoniarze to starsi ministranci, którzy muszą ukończyć specjalny kurs ceremoniarza. Dzięki temu bardziej znają tajniki liturgii i pomagają w trakcie uroczystych celebr. Najstarsi stopniem są animatorzy, którzy jednocześnie są najdłużsi stażem. Pomagają oni w formacji młodszych kolegów przez prowadzenie cotygodniowych zbiórek.

Patronami ministrantów są: św. Tarsycjusz, św. Dominik Savio i związany szczególnie z naszą diecezją św. Stanisław Kostka. Patroni swoim życiem pokazali wzór życia w bliskości z Panem Bogiem, dzięki czemu są dla ministrantów wzorem do naśladowania.
Podstawowym zadaniem LSO jest służba przy ołtarzu. W sposób szczególny ministranci gromadzą się przy ołtarzu w niedziele i święta. Raz w tygodniu każdy z ministrantów ma wyznaczony dyżur, na którym powinien być obecny. Ważnym elementem są zbiórki, które mają jednoczyć wspólnotę i odpowiednio ją kształtować. Na zbiórkach ministranci ćwiczą prawidłowe wykonywanie funkcji liturgicznych, wspólnie się modlą, rozmawiają na aktualne tematy liturgiczne, a także wspólnie spędzają czas. Dzięki temu przygotowaniu są w stanie służyć Bogu z radością i godnością. Lektorzy i ministranci mają ważne zadanie – dbać o piękno liturgii.

Jeśli kochasz Pana Jezusa, chcesz służyć przy jego ołtarzu, masz trochę czasu wolnego i nie chcesz go zmarnować to zapraszamy do LSO. Przyjdź i zobacz na własne oczy jak wygląda nasza służba. Jeżeli tylko chcesz, to możesz nam pomóc w wypełnianiu naszych obowiązków. Nic nie ma za darmo dlatego w zamian oferujemy Ci:
– dobrą zabawę
– wspólne wyjazdy i wycieczki
– super przyjaźnie
– niezapomniane emocje na turniejach piłkarskich.

DO SŁUŻBY LITURGICZNEJ W NASZEJ PARAFII ZAPRASZAMY CHŁOPCÓW OD 1 KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ!!!

Zbiórki odbywają się w soboty o  godz.10.00, opiekunem jest ks. Piotr Smoliński.