Tel. : 502 695 496 parafiamichalplonsk@gmail.com
Kancelaria pararafialna pon. pt. 9.00-10.00 i 16.00-17.45, wt. czw. 16.00-17.45.Sobota g. 8.00-9.00.

Narodowe Święto Niepodległości 2023

Płońskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w naszym kościele uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, kombatanci, władze samorządowe, przedstawiciele szkół, instytucji, harcerze.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Zbigniew Sajewski, proboszcz Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku a kazanie wygłosił proboszcz ks. kan. Janusz Rumiński.
– W dniu Święta Niepodległości przyszliśmy do najstarszej świątyni Płońska, aby w sercu wyśpiewać Bogu Te Deum Laudamus, Ciebie Boga wysławiamy.
(…) Dzisiaj w 105. rocznicę odzyskania niepodległości nie można nie myśleć o Polsce o naszej ojczyźnie.
Czy rzeczywiście ojczyzna jest dla nas najdroższa, czy jest dzisiaj ona jakąś wartością. Czy patriotyzm nie jest już przeżytkiem i wspomnieniem historii. Czy ojczyzna jest jeszcze warta naszego uczucia, naszego ukochania. Czy jest sens zaprzątać głowę, zwłaszcza ludziom młodym jakimś patriotyzmem. Czy na dźwięk słowa ojczyzna czujemy jeszcze dreszcz emocji. Czy bylibyśmy w stanie dla ojczyzny cierpieć a nawet umierać. A może to już wstyd dziś być patriotą. Może przyszedł czas byśmy byli patriotami Europy – pytał ks. dziekan.
– Drodzy, kiedy myślę i mówię dzisiaj o Polsce to się zastanawiam i pytam. Dlaczego tyle nieuczciwości. Dlaczego wobec prawa są równi i równiejsi, dlaczego media manipulują ludzi w Polsce, nie mówią prawdy. To smutne jak proste jest dla ludzi wyrzucić Boga, a potem dziwić się dlaczego świat zmierza do piekła. To smutne jak bardzo wierzymy w to co napisane jest w gazetach, na facebooku a poddajemy w wątpliwość to co mówi Biblia – zaznaczał ks. proboszcz.
– Wołajmy więc, szczególnie dziś do Boga słowami ks. Cezarego Bodzona – Przed Twe ołtarze, zanosim błaganie, Ojczyznę wolną… od przemocy, zabijania nienarodzonych dzieci, wolną od braku poszanowania przykazań boskich, wolną od nieuczciwych polityków, wolną od złodziei, oszustów, wolną od zakłamania i fałszywych obietnic bez pokrycia składanych przez władze, wolną od afer, wolną od biedy i wyzysku, wolną od naśmiewania się z wiary i kościoła, wolną od zakłamanych mediów – racz nam wrócić, Panie. Jeżeli Bóg i Jego prawo w twoim życiu będzie na pierwszym miejscu, to wszystko będzie na swoim miejscu.
– Kiedy myślę i mówię dzisiaj o Polsce to chciałbym, aby tutaj między Bugiem a Odrą, Tatrami a Bałtykiem, Bóg był na swoim miejscu jak to bywało przez wieki, byśmy już nie musieli ze łzami śpiewać – Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie, tylko – błogosław Panie – zakończył.
Dalsza część uroczystości miała miejsce przy pomniku Marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego. Więcej zdjęć…